fbpx
MENU

Ile kosztuje fotograf na wesele? – Wstęp

Rzadko bywa, by fotografowie ślubni ustalali uniwersalny cennik swoich usług nie biorąc pod uwagę ich zakresu. Trudno się dziwić – każda uroczystość ma inny charakter i indywidualnie wpływa na ostateczną cenę. W wielu przypadkach koszt fotografa na wesele zależy od wielkości imprezy, czy dodatkowych usług, na jakie zdecydowali się nowożeńcy. Czy to jednak wszystko? Jak wysoki budżet przygotować trzeba na wynajęcie fotografa? Co wpływa na koszt usługi? Sprawdźcie koniecznie!ile kosztuje fotograf na wesele
koszt fotografa na wesele

Ile kosztuje fotograf na wesele? – budżet weselny

Planowanie budżetu przeznaczonego na fotografa rozpocząć należy od określenia własnych oczekiwań. Jeśli nowożeńcy liczą na dobre zdjęcia, ich solidną selekcję, obróbkę a także dobrej jakości albumy ślubne wraz z odbitkami i pendrivem powinni nastawić się na odpowiednio wysoki koszt usługi. W Internecie szybko znaleźć można informacje o tym, ile kosztuje fotograf na wesele – najczęściej podaje się kwotę poniżej 3000 zł. Niewiele ma to jednak wspólnego z rzeczywistością.

Faktyczne ceny fotografa ślubnego można podzielić na trzy półki cenowe: niską, średnią i wysoką. Obejmują one koszt reportażu ślubnego wykonanego przez jedną osobę, bez sesji plenerowej, czy dodatków w postaci opakowania na zdjęcia i ich wydrukowania. Warto zaznaczyć, że wymienione kwoty zebrano od fotografów regularnie obsługujących wesela.


Niski pułap cen – do 4000 zł za reportaż

Średni pułap cen – między 5000 – 5500 zł za reportaż

Wysoki pułap cen – powyżej 8000 zł za reportaż


Skąd wynikają tak duże rozbieżności, pomiędzy opłatami pobieranymi przez fotografów? Głównie jest to efektem indywidualności każdego zlecenia. Ustalona cena fotografa ślubnego może zależeć m.in. terminu, czy od długości trwania wesela. Bywa, że fotografowie proszeni są o dokumentowanie nawet kilku dni uroczystości. Trudno oczekiwać, by tego typu usługa była wyceniana według tych samych kryteriów, co standardowe wesele jednodniowe.Koszt fotografa na wesele

Warto zdawać sobie sprawę, że praca fotografa nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania zdjęć w czasie ślubu i wesela. Opłata za usługę obejmuje także koszty, o których Para Młoda może nie wiedzieć. Ostateczny koszt fotografa na wesele zależy m.in. od:

Jakość sprzętu fotograficznego

Dobre zdjęcia wymagają profesjonalnego sprzętu. Fotograf znający się na swojej pracy musi wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na aparat i dodatkowe “kilkadziesiąt” tysięcy na obiektywy. To nie wszystko – do pracy potrzebny jest mu komputer, oprogramowanie do obróbki zdjęć, czy dyski zewnętrzne. Łączna suma wydatków może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że im lepszym sprzętem dysponuje fotograf, tym lepsza jakość reportażu.

Sposób rozliczenia usługi

Bywa, że Nowożeńcy decydują się na usługi osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Siłą rzeczy koszt pracy takiego fotografa będzie niższy – nie będzie on musiał odprowadzić podatków i rozliczyć się z urzędami. Jednocześnie Młoda Para nie uzyska żadnego potwierdzenia, że fotograf rzeczywiście zjawi się na weselu, zrobi zdjęcia i ostatecznie przekaże je usługobiorcom. Decydując się na osobę prowadzącą firmę zyskuje się pewność, że zdjęcia zostaną wykonane jak należy, a fotograf nie będzie chciał narazić budowanej latami marki na złe opinie ze strony klientów. Co więcej w przypadku otrzymania rachunku od fotografa Para Młoda objęta jest ochroną przez rzecznika praw konsumentów a to istotna sprawa w przypadku źle wykonanej usługi.

Umiejętność i doświadczenie fotografa

Choć to aspekt bagatelizowany przez Młode Pary, to nie należy go lekceważyć. Doświadczony fotograf wie, jak pracować w kościele i na sali weselnej, by nie zakłócać uroczystości jej uczestnikom. Posiada licencję do fotografowania w obiektach kościelnych wydaną przez kurię. Potrafi pracować w niedoskonałym oświetleniu, ustawiać gości do zdjęć, czy wreszcie selekcjonować fotografie i umiejętnie je obrabiać. To ważne, by być ostatecznie zadowolonym z efektu współpracy.

Usługi dodatkowe

Na koniec usługi dodatkowe – one także mają wpływ na ostateczny koszt fotografa ślubnego. Więcej zapłacić trzeba będzie za reportaż kilkudniowy (np. wesele z poprawinami), opakowanie zdjęć, ich wydrukowanie, czy wykonanie sesji plenerowej.


ile kosztuje fotograf na wesele
koszt fotografa na wesele

Fotograf ślubny – cena kompleksowa

Na ostateczną cenę fotografa ślubnego wpływa wiele czynników, wobec czego koszt usługi waha się w granicach od 4000 zł do nawet 8 000 zł – 10 000 zł i więcej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kompleksowa obsługa wesela to godziny spędzane nie tylko na imprezie weselnej, ale także poza nią. Zarzucanie fotografom pobierania “zbyt wysokiej” stawki za pracę bywa więc zgubne biorąc pod uwagę liczne koszty z jakimi się zmagają. Ile w rzeczywistości pracuje fotograf? Okazuje się, że nawet kilkadziesiąt godzin przy jednym weselu.

  • 12-15 h – tyle najczęściej trwa praca w dniu wesela (plus dojazd, powrót)
  • 3 h – zgrywanie zdjęć i robienie kopii zapasowych (profesjonalista zadba o to by twoje zdjęcia były bezpieczne i wyeliminuję ryzyko ich utraty)
  • 12 h – oglądanie zdjęć i ich selekcja (to dzięki tej czynności otrzymacie wyjątkowe, wyczekane momenty na zdjęciach)
  • 30 h – obróbka zdjęć
  • 3h – przygotowanie galerii zdjęć wysyłanej klientowi, wymiana maili


koszt fotografa na wesele
ile kosztuje fotograf na wesele

Nie warto z góry określać sztywnego budżetu przeznaczonego na fotografa. Mniej, niż 3000 zł za obsługę wesela z jednym aparatem, bez sesji plenerowej i dodatków może żądać niedoświadczony fotograf ślubny ,który niestety ale będzie stawiał pierwsze kroki w tej dziedzinie. Czy na prawdę chcecie zaryzykować i pozwolić aby ktoś “łapał” doświadczenie właśnie na Waszym weselu ryzykując przy tym niskiej jakości zdjęć? U drugiego bardziej doświadczonego fotografa z ugruntowaną pozycją na rynku cena sięgać będzie z kolei nawet powyżej 6000 zł. Nie podlega wątpliwości, że szukanie fotografa trzeba zacząć odpowiednio wcześnie, szczegółowo ustalając zakres usługi i omawiając jej koszt. Oszczędzi to wiele stresu przed ślubem.


ile kosztuje fotograf na wesele
ile kosztuje fotograf na wesele

Wybierzcie dobrze

Musicie pamiętać, że cena nie może być głównym kryterium wyboru fotografa! W przeciwnym wypadku będziecie żałować zaoszczędzonych kilkuset złotych, patrząc na marnej jakości zdjęcia ślubne.

Wesela nie powtórzycie, wybierzcie więc mądrze! Jeśli chcecie poznać moje ceny za reportaż ślubny oraz sesje plenerową wyślijcie zapytanie a ja szybciutko odpisze. Gwarantuję że moje ceny nie są aż tak wysokie jak myślicie 😉

Zapraszam Was również na moje media społecznościowe instagram @tonyszczescia.pl oraz Facebook Radosław Kozieł Fotografia Ślubna TonySzczescia.pl
Wasz FOTOGRAF ŚLUBNY TonySzczescia.pl


POROZMAWIAJMY

    ZAMKNIJ